DZIAŁO SIĘ NA ZAMKU W LIWIE

 MGL2293 MGL229317 sierpnia na Zamku w Liwie odbył się XVII już Turniej Rycerski. Impreza osiągnęła frekwencyjny rekord - prawie 9000 gości z całej Polski, których oprócz turnieju przyciągnął okazały wygląd zamku po gruntownej rewitalizacji sfinansowanej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.


Na ubitej ziemi stoczono szereg zaciętych walk. Wśród rekonstruktorów historycznych znaleźli się najlepsi z najlepszych, damy i rycerze piesi oraz konni - z Drużyny Xiążecej. Zabawom towarzyszyli współcześni minstrele-„Viatores”. Na jarmarku można było kupić prawie wszystko, od broni poczynając na potrawach sporządzonych według pradawnych receptur kończąc. Sokolnik zaprezentował kilka gatunków ptaków służących do niegdyś do polowania, archeologowie na odkrywce wtajemniczali młodocianych adeptów w tajniki odkrywania skarbów (historii).

Podczas malowniczej wieczornej bitwy zamek został ocalony przed napadem zbójcerzy. Szczęk toporów i mieczy  oraz wystrzały z hakownic i bombard odbijały się donośnym echem w dolinie  Liwca - rzeki granicznej Księstwa Mazowieckiego, a rozbudzone emocje publiczności podgrzały jeszcze bardziej  fulkontaktowe walki  międzynarodowych mistrzów rycerskich z „Brothers of Steel”. Po nich mroki nocy rozświetliły pochodnie tancerzy firedance z teatru ognia „Antares”. Na zamkowym niebie na finał  pojawiły się sztuczne ognie o wielkiej sile rażenia (estetycznego).


 MGL2365 MGL2365
Tekst: Roman Postek, Dawid Kołodyński
Zdjęcia: Ryszard Sakowski