• kondolencje
  • kondolencje 2

MAZOWSZE OCZAROWAŁO CHIŃCZYKÓW

Kopia-2000px-MROT-DSC 0772W dniu 27 sierpnia br. w siedzibie Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej odbyło się spotkanie przedstawicieli Miejskiego Biura Kultury i Turystyki w Pekinie oraz pekińskich biur podróży z przedstawicielami polskiej branży turystycznej podczas którego prowadzono rozmowy o możliwościach współpracy.


Dla strony polskiej najważniejszym tematem był rozwój turystyki przyjazdowej do Polski, a przede wszystkim na Mazowsze. Chińczycy poszukują nowych, ciekawych kierunków i nowych produktów turystycznych, a Mazowsze w tym zakresie ma wiele do zaoferowania.

Pani Wang Yue - wicedyrektor (w randze wiceministra) Miejskiego Biura Kultury i Turystyki w Pekinie podkreśliła, że możemy postawić na turystykę medyczną - zabiegi w klinikach, rehabilitację i wypoczynek w ośrodkach uzdrowiskowych oraz na turystykę edukacyjną dla dzieci i młodzieży. W samym Pekinie jest około stu szkół średnich i wyższych, które są bardzo zainteresowane realizacją programów edukacyjnych w Polsce. Ogromnym potencjałem jest postać Fryderyka Chopina, który urodził się i tworzył na Mazowszu, a w Chinach jest niezwykle popularny – powiedziała pani Wang Yue. 

Wang Chunfeng - wiceprezes firmy Utour, największego touroperatora na rynku chińskim podał kilka danych statystycznych. W pierwszej połowie 2018 roku Utour wysłał do Europy trzy miliony turystów, co stanowiło 40% wzrost w stosunku do roku 2017. Wang Chunfeng jest przekonany, że Europa Wschodnia, w tym Polska będą bardzo modne, dlatego już dziś poszukują nowych, atrakcyjnych produktów turystycznych na tym obszarze. Mazowsze ze swymi lotniskami, doskonałą siecią dróg i infrastrukturą kulturalną, wypoczynkową i hotelową jest jednym z najciekawszych kierunków przyjazdów do Polski.

Współpraca w tym zakresie już się rozpoczęła. W sierpniu przyjechała na Mazowsze pierwsza pilotażowa grupa rodziców i dzieci ze szkół artystycznych w Pekinie. W programie pobytu, oprócz Warszawy znalazły się takie perły jak: interaktywny wykład o Chopinie oraz warsztaty robienia kwiatów z bibuły z twórczynią ludową w Europejskim Centrum Artystycznym w Sannikach, ciekawy dzień w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu z warsztatami wytwarzania świec z wosku i warsztatami malowania na szkle. Hitem były warsztaty taneczne i wokalne w siedzibie Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, gdzie dzieci nauczyły się polskich piosenek ludowych oraz przygotowały pod okiem instruktora układ taneczny oparty na polskich tańcach ludowych. W programie nie mogło też zabraknąć wizyty w miejscu urodzin Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Dla Mazowsza to duża szansa na zainteresowanie Chińczyków ciekawymi produktami turystycznymi.

Chińscy goście byli oczarowani naszą kulturą i potencjałem turystycznym. Zadeklarowali już chęć powrotu z kolejnymi grupami dzieci i młodzieży na edukacyjno-artystyczne szlaki Mazowsza. Współpraca zatem zapowiada się bardzo dobrze z korzyścią dla obu stron.


Kopia-2000px-MROT-DSC 0730

Spotkanie "Charming Beijing" rozpoczął Prezes MROT - Jan Błoński

Kopia-2000px-MROT-DSC 0737

Pani Wang Yue - wicedyrektor (w randze wiceministra) Miejskiego Biura Kultury i Turystyki w Pekinie

Kopia-2000px-MROT-DSC 0772

Prezes MROT Jan Błoński otrzymuje od delegacji chińskiej podarunek - Panoramę Zakazanego Miasta


Zdjęcia: J.A.Kwiatkowski/GoodPress