Bony turystyczne 1000+

mrot-bon-turystyczny-1000-plus-money-256319-pixabayZebraliśmy dla Państwa wszystko co obecnie jest wiadome i zakomunikowane o bonach 1000+. Bony 1000+ to projekt dotyczący wsparcia krajowej branży turystycznej. Będą mogli z niego skorzystać pracownicy zatrudnieni na umowach o pracę, którzy nie zarabiają więcej niż przeciętne wynagrodzenie.


Tak jak w wielu zakładach pracy pracownicy dostają w okolicach świąt bony od swoich pracodawców, tak rząd chce, żeby pracodawcy mogli taki bon zafundować swoim pracownikom. Projekt zakłada, że pieniądze będą do wykorzystania nie tylko na własny wyjazd, ale też kogoś z rodziny np. dziecka. W 2020 r. taki bon będzie w 90 proc. sfinansowany z budżetu państwa, 10 proc. ma być wkładem własnym pracodawcy.

Bon nie jest dla wszystkich. Powędruje do pracowników etatowych zarabiających mniej niż przeciętne wynagrodzenie, czyli 5200 zł brutto w tym roku. Program będzie kosztować podatników 7 mld zł. W kolejnych latach udział z budżetu państwa będzie się zmniejszał.

Bon można przeznaczyć wyłącznie na usługi świadczone na terenie Polski. Pieniądze można by było przeznaczyć na pakiety turystyczne. Warunkiem jest, że musiałyby w nich znaleźć się noclegi.

Projekt będzie zarządzany przez Polską Organizację Turystyczną, która ma docelowo stworzyć osobną stronę internetową, na której osoby zainteresowane uzyskają więcej informacji na temat nowego programu 1000+.

 

Nie ma jeszcze informacji w jaki sposób przedsiębiorcy turystyczni mogą zgłaszać się do projektu.  Nie wiadomo także nic o zasadach rozliczania bonów pomiędzy poszczególnymi przedsiębiorstwami oferującymi usługi w ramach bonu.

Wiceminister Andrzej Gut-Mostowy w programie Studio Biznes portalu gazeta.pl potwierdził, że pieniądze nie zostaną wpłacone bezpośrednio na konto pracownika - trafią na tzw. karty przedpłacone (prepaid), którymi będzie można zapłacić albo w biurze podróży (wykupując pakiet usług zawierający noclegi) albo w obiektach noclegowych. Wymogiem dla ich właścicieli będzie posiadanie terminala płatniczego.

- Chcemy ukierunkować przeznaczenie tego bonu na wydatki turystyczne konsumpcyjne - czyli branża noclegowa lub wszystkie powiązane z turystyką usługi takie jak biura podróży, usługi przewodnickie. Dlatego biura będą mogły przygotowywać różnego rodzaju pakiety - wyjaśnił wiceminister.

Bon turystyczny ma być przeznaczony dla osób, które zatrudnione są na podstawie umowy o pracę i zarabiają poniżej przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (w tym roku jest to 5 tys. 200 zł brutto). Co z tym idzie, z dofinansowania może skorzystać ok. 60 proc. wszystkich pracujących. Ma być to bon dla osób mniej lub średnio zarabiających.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz pracujące na umowie zlecenie lub umowie o dzieło - nawet jeśli spełniają wymóg dochodowy - nie będą mogły skorzystać z dofinansowania wypoczynku.

Wiceminister chciałby, aby program zaczął działać przed wakacjami. Projektem bonów turystycznych będzie zarządzać Polska Organizacja Turystyczna przez stworzony w tym celu portal informacyjny. Także ona - prawdopodobnie za pośrednictwem współpracujących z nią biur podróży - ma zajmować się dystrybucją bonów turystycznych przedsiębiorcom.

 
mrot-bon-turystyczny-1000-plus-money-256319-pixabay
Zdjęcie: Pixabay