• kondolencje 2

26 WYPRAW ŚLADAMI LEGEND MAZOWSZA

mrot-sladami-legend-mazowsza-1Znaleźć przewodnik po atrakcjach turystycznych - to proste. Ale znaleźć przewodnik po starych legendach wyszperanych wśród zakamarków historii, w dodatku z tłumaczeniem dla na język migowy - to już duże wyzwanie. Ale na Mazowszu dzięki projektowi zrealizowanemu przez MROT jest to możliwe. Zapraszamy na baśniowe trasy!


Mamy nadzieję, że poznawanie zaprezentowanych w projekcie legend, historii i miejsc sprawi słuchaczom tych oryginalnych opowieści przyjemność, a może nawet nakłoni kogoś do odwiedzenia baśniowego Mazowsza? Bo jest to region, który warto poznawać wszystkimi zmysłami. Gorąco zapraszamy!

Baśniowa trasa podzielona jest na 26 etapów - 26 "podróży gadanych" trasą wiodącą od dawnej ziemi radomskiej i historycznej Małopolski przez dolinę Wisły i Urzecze oraz zieloności Garwolina i Puszczę Kampinoską po Kurpie i Mazowsze północne, od wschodnich kresów województwa, gdzie kiedyś było nawet przez krótki czas Wielkie Księstwo Litewskie, aż po sady Grójecczyzny i mały skok w bok, do województwa łódzkiego, gdzie narodziła się najsłynniejsza na świecie legenda mazowiecka, źródło fabuły jednego z szekspirowskich dramatów.

Snująca swoje opowieści Magdalena Walusiak podąża tropem mazowieckich legend, niezwykłych opowieści, których bohaterami często są postaci historyczne - mazowieccy książęta, polscy królowie, święci i wojownicy, a także zwyczajni ludzie - bartnicy, myśliwi, rybacy i oryle. Są też baśniowe stwory, często związane z rzekami: utopce, wodnice i rusałki, czasem trafi się dziwny zwierz, jak jednorożec czy król żmij czy kogut pilnujący skarbu, a zawsze - piękny i niejednorodny mazowiecki krajobraz oraz historia tego regionu i jego miejscowości.

Śladami legend Mazowsza to 26 wpraw, zebranych, zredagowanych, opatrzonych ilustracjami i zaprezentowanych przez nieocenioną redaktor Magdalenę Walusiak, z fantastycznym tłumaczeniem na język migowy Bernarda Kinova, zmontowanych przez Radosława Krupę pod czujnym nadzorem nad całością w wykonaniu niezawodego Macieja Firsta.

Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

Więcej informacji o projekcie oraz linki do wszystkich 26 wypraw można znaleźć pod adresem: https://modanamazowsze.pl/26-wypraw-sladami-legend-mazowsza/


Warto podkreślić, że projekt spotkał się z bardzo duzym zainteresowaniem  internautów odwiedzającyhc stroneę www.ModaNamazowsze.pl a dodatkowym potwierdzeniem sukcesu przedsięwzięcia są liczne publikacje nt. projektu w mazowieckich mediach i innych stronach:
- http://www.plonsk24.pl/aktualnosc-3660-polowania_na_czarownice_w_plonsku.html

- https://gostynin24.pl/index.php/item/4229-sladami-legend-mazowsza-o-gostyninie

- http://www.garwolin-starostwo.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=4477:sladami-legend-mazowsza&catid=14:sample-data-articles

- http://chotcza.naszabiblioteka.com/n,a-gdyby-tak-sladami-legend-mazowsza

- https://eprzasnysz.pl/artykul/szyszka-czy-karczoch/1086188

- https://szczawin.info/informacje/sladami-legend-mazowsza-straszna-zaba-grzeszni-kochanie-i-przekupny-duch-w-gostyninie-video/


Gratulacje dla pomysłodawców, autorów i realizatorów!

 

 

mrot-sladami-legend-mazowsza-2

Grafika: MROT