• kondolencje
  • kondolencje 2

Mazowsze MyWay – promocja tras rowerowych i atrakcji okolic Warszawy wśród młodzieży

Projekt „Mazowsze MyWay – promocja tras rowerowych i atrakcji okolic Warszawy wśród młodzieży” polega między innymi na wydaniu nowoczesnej publikacji, która przybliży warszawskiej młodzieży możliwości zwiedzania okolic stolicy na rowerze. Wnioskodawca planuje przedstawić w ww. wydawnictwie nie tylko istniejące szlaki rowerowe w promieniu około 50 km od Warszawy, ale przede wszystkim zaproponować 8 tematycznych, jednodniowych tras, wiodących przez różnorodne krajobrazy, do miejsc zupełnie wyjątkowych, stanowiących o bogactwie turystyczno-kulturowym Mazowsza. Wyznaczenie tras i wybór atrakcji, wartych poznania, nie będzie przypadkowy. To odpowiedź na wyzwanie, jakim jest percepcja i oczekiwania ludzi młodych. W dobie wirtualnego dostępu do łatwych rozrywek, propozycje kierowane do młodzieży muszą konkurować obietnicą lepszych, niezwykłych doznań. I właśnie takie trasy chcemy przedstawić: wycieczki - przygody, które rozbudzą w odbiorcach „apetyt na więcej”. Chcemy przekonać młode osoby do spędzenia weekendu aktywnie, do spróbowania „czegoś nowego”, a w rezultacie do zaszczepienia w ich turystycznych pasji i ciekawości swojego regionu. W dalszej perspektywie wnioskowany projekt przyczyni się do przebudowy stylu życia grupy, która dziś wchodzi w dorosłość, a jutro będzie kształtowała obraz Mazowsza w szerokim spektrum względów – samorządności, stosunku do ochrony przyrody, aktywności zawodowej itp. Dodatkowo, dzięki planowanemu wydawnictwu, chcemy przekonać odbiorcę, że, jeśli interesuje się np. militariami lub urbanistyką, to tu, na Mazowszu, czeka na niego mnóstwo fascynujących obiektów, wartych poznania. Narzędzie poznawcze, które dostarczymy grupie warszawskiej młodzieży to 5 000 przewodników i map tworzących komplet w praktycznym, przezroczystym etui, idealnym do przypięcie na tzw. smyczy.

Nie bez przyczyny prócz przewodnika, wyposażymy odbiorcę w mapy. Wizualna prezentacja wycieczki poprzez odwołanie do przestrzennej lokalizacji – przedstawienia na mapie – ma, prócz funkcji informacyjno-nawigacyjnej, jeszcze dwa uzasadnienia. Po pierwsze oswajamy młodzież z myślą o podróży, uświadamiamy, że naprawdę ciekawe atrakcje znajdują się w bliskim sąsiedztwie Warszawy. Po drugie utrwalamy w ich świadomości obraz regionu, którego są mieszkańcami i z którym powinni się identyfikować. Mapa oraz przewodnik umieszczane w jednokieszeniowym, plastikowym etui chroniącym przed wodą, uszkodzeniami, z otworem na smycz. Mapa Awers: Mapa części Mazowsza obejmująca zasięgiem okolice Warszawy, w treści sieć ścieżek rowerowych oraz 8 polecanych, rodzinnych tras dedykowanych całodniowemu wypoczynkowi. Każda z 8 tras wyraźnie oznaczona i opisana sygnaturą z numerem, odsyłającym do szczegółowej mapy na rewersie publikacji. Trasy wyznaczone tak, aby możliwie jak najpełniej ukazać walory kulturowe, przyrodnicze i historyczne okolic Warszawy. Wyraźnie oznaczony początek i koniec trasy (na rewersie graficzne wskazówki na temat dogodnego połączenia Kolejami Mazowieckimi, SKM lub WKD do krańcowych punktów trasy). Dodatkowo, koło legendy konturowa mapa Mazowsza z zasięgiem głównej mapy. W treści mapy oznaczone ponadto lokalizacje interesujących obiektów (zabytki, muzea, stadniny koni, mariny itp.), ukazujące atrakcyjność obszaru i pozwalające na wybór pozostałych mazowieckich szlaków.

 

Projektowane trasy:

1. Trasa miasto - ogród Warszawa – Podkowa Leśna - Milanówek

2. Trasa nadwiślańskim brzegiem Warszawa - Jabłonna – Nowy Dwór Mazowiecki

3. Trasa szlakiem marin Warszawa - Wybrzeże Jeziora Zegrzyńskiego – Wieliszew – Zegrze

4. Trasa świdermajer Warszawa - Mazowiecki Park Krajobrazowy – Otwock

5. Trasa wypoczynkowa Warszawa - Powsin – Konstancin- Jeziorna – Gassy (prom głównie dla rowerów)

6. Trasa Pamięci Warszawa - Kampinoski Park Narodowy, w tym Truskaw – Palmiry

7. Trasa dawnej szkoły cyrkowej Warszawa - Kampinoski Park Narodowy, w tym Julinek

8. Trasa militarna Warszawa - Nowy Dwór Mazowiecki – Modlin

 

Rewers: każda z 8 tras przedstawiona na szczegółowych mapach (każda trasa przedstawiona na 2 modułach mapy) z opisanym kilometrażem, z oznaczeniem na temat atrakcji w okolicy trasy, po tej stronie również okładki i dwa łamy poświęcone bezpieczeństwu podczas wycieczki rowerowej.

Przewodnik: Mini przewodnik, z łatwością mieszczący się w kieszeni lub w etui z mapą. Każda z 8 rodzinnych tras opisana na dwóch rozłożonych stronach, dokładne wskazówki na temat miejsca rozpoczęcia i zakończenia trasy (KM, SKM, kolejka wąskotorowa), dodatkowe informacje o trasie w postaci infografik – czas przejazdu, stopień trudności, najlepsze miejsce postoju na trasie itp. Dla zaprawionych rowerzystów porady co do wydłużenia/ zmodyfikowania trasy, nie mniej wszystkie warianty (łatwiejszy i trudniejszy) dotyczą wycieczek jednodniowych.

Działania projektowe obejmują:

1. Dokładne sprawdzenie tras rowerowych zaproponowanych w publikacji celem wykluczenia wszelkich błędów logistycznych i merytorycznych (Pilotaż tras)

2. Opracowanie i publikacja mapy z mini przewodnikiem "Mazowsze MyWay"

3. Organizacja rajdu rowerowego na jednej wybranej trasie i wykonanie dokumentacji fotograficznej.

4. Promocja publikacji "Mazowsze MyWay"

a) promocja elektroniczna na stronie www.mazowsze.travel, profilu facebookowym MROT

b) dystrybucja publikacji po warszawskich i podwarszawskich punktach informacji turystycznej

c) dystrybucja publikacja podczas targów turystycznych.

 

Zadanie realizowane będzie na terenie województwa mazowieckiego.