Mazowsze - portal turystyczny
Dostosuj
Zaloguj się Kontakt
ru

mazowsze.mrot.pl

Błąd
 • XML Parsing Error at 2:11. Error 4: not well-formed (invalid token)
Jesteś tutaj: Strona główna » Turystyka weekendowa » Na łonie natury » Kampinoski Park Narodowy » Szlaki turystyczne
środa, 28 stycznia 2015
wtorek, 26 lipca 2011 14:11

Szlaki turystyczne

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
 • Główny Szlak Puszczy Kampinoskiej (Dziekanów Leśny - Brochów - 55,8 km - znaki czerwone)


Szlak wiedzie przez cały Kampinoski Park Narodowy ze wschodu na zachód. Trasa pozwala na śledzenie wszystkich charakterystycznych typów krajobrazu Puszczy, z wyjątkowo efektownymi odcinkami na pograniczu wydm i bagien. Poza tym na szlaku można zobaczyć: wczesnośredniowieczne grodzisko "Zamczysko", kilkusetletni Dąb Profesora Kobendzy, Sosnę Powstańców 1863 r., pamiątki z okresu II wojny światowej, obronny kościół renesansowy z XVI w. w Brochowie oraz szlachecki dwór klasycystyczny z ok. 1800 r. w Tułowicach. Na przebycie całego szlaku potrzeba, co najmniej dwóch dni. Przenocować można we własnym namiocie na polu biwakowym w Roztoce albo w całorocznym schronisku młodzieżowym PTSM we wsi Łubiec. Trasa jest interesująca przez cały rok, najpiękniejsza wczesną wiosną, kolorową jesienią, śnieżną zimą. Szlak jest przydatny dla turystyki rowerowej, zimą narciarskiej, lecz przede wszystkim jest przeznaczony dla pieszych. 

 

 • Północny Szlak Leśny im. Teofila Lenartowicza (Śladów - Janówek - 39,6 km - znaki niebieskie)

 

Szlak nosi imię "lirnika mazowieckiego", poety Teofila Lenartowicza (1822-1893), który w młodości wędrował po Puszczy Kampinoskiej. Swój początek ma na brzegu Wisły w Śladowie, dokąd można przeprawić się przez rzekę łodzią z Czerwińska. Po kilku kilometrach wędrówki przez taras zalewowy wkracza w bory sosnowe północnego pasa wydmowego. Aż do Cybulic Dużych leśnymi drogami i ścieżkami. Pod Górkami i Starą Dąbrową przez porośnięty częściowo starodrzewem potężny zespół piaszczystych wydm śródlądowych, jakich nie ma nigdzie indziej w Polsce. Za Cybulicami polnymi drogami do następnego kompleksu lasów Parku.
Po telefonicznym uzgodnieniu można po drodze zanocować w budynku szkoły instruktorów ZHP w Starej Dąbrowie lub rozstawić obok niego namiot.
Szlak na każdą porę roku dla pieszych, zimą przyjemna trasa dla turystów na nartach śladowych. Kolarzom zaleca się raczej korzystanie z zielono oznakowanego szlaku kolarskiego, również łączącego Kromnów z Cybulicami Dużymi i Janówkiem.

 

 • Północny Szlak Krawędziowy (Tułowice-Modlin, PKP - 41,0 km - znaki zielone)

 

Szlak wiedzie wzdłuż północnych granic Kampinoskiego Parku Narodowego, malowniczymi drogami leśnymi, a od Nowych Grochal przez kampinoskie Powiśle, nad brzegami Wisły do Modlina. Na trasie można podziwiać dwa fascynujące rodzaje pejzażu Parku i jego otuliny. W części leśnej zabytkowe Poleskie Dęby i dwa obszary ochrony ścisłej: „Czarna Woda” i „Rybitew”. Nad Wisłą ornitologiczne rezerwaty przyrody: „Wikliny Wiślane”, „Zakole Zakroczymskie” i „Kępy Kazańskie”. Obok Kazunia potężne Topole Napoleońskie w rezerwacie „Ruska Kępa”.

 

 • Południowy Szlak Leśny (Żelazowa Wola - Dziekanów Leśny - 56,1 km- znaki zielone)


Szlak ma znaczenie ponadregionalne. Przebiega od domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli przez Puszczę Kampinoską do granic Warszawy. Na trasie można zobaczyć wszystko, co najbardziej wartościowe w Kampinoskim Parku Narodowym. Różnorodny krajobraz: tereny rolnicze wokół Żelazowej Woli, łąki na torfowiskach dziczejące dzięki ochronie rezerwatowej, liściaste lasy bagienne, wyniosłe wydmy ze starym borem sosnowym, liczne i okazałe drzewa-pomniki przyrody i historii, obszary ochrony ścisłej, mateczniki dzikich zwierząt puszczańskich. W Granicy interesujący ośrodek dydaktyczno-muzealny KPN, pod Zaborowem Leśnym powstańcza mogiła z 1863 r., w Pocieszę mogiła żołnierzy Armii Krajowej.
Szlak przydatny dla wędrówki pieszej i zimą narciarskiej, do turystyki kolarskiej raczej się nie nadaje. Najładniej tu wiosną i latem. Trasa zajmuje dwa dni. Można zanocować na polu biwakowym we własnym namiocie w Roztoce lub dojechać z Roztoki autobusem (5 min.) do Julinka koło Leszna, gdzie jest hotel klasy turystycznej.          

 

 • Południowy Szlak Krawędziowy (Dąbrowa Leśna - Kampinos - 49,8 km - znaki niebieskie) 


Bardzo atrakcyjna trasa o ponadregionalnym znaczeniu, wzdłuż południowych obrzeży Kampinoskiego Parku Narodowego od granic Warszawy do najważniejszych miejsc kampinoskiej turystyki: puszczańskiego muzeum w Granicy i wsi Kampinos, "stolicy" Puszczy. Na trasie można obejrzeć m.in.: najstarszy w KPN zwarty drzewostan w wieku ponad 200 lat w rezerwacie "Nart", liczne pomniki przyrody, leśny ogródek botaniczny w Laskach, wczesnośredniowieczne grodzisko w Zamczysku, miejsca pamięci narodowej i zabytki w Lipkowie, Zaborowie, Lesznie i Kampinosie.
Szlak przeznaczony jest dla pieszych, godny poznania o każdej porze roku, najładniejszy jednak na przełomie przedwiośnia i wiosny oraz barwną jesienią.

 

 • Szlak im. Powstańców Warszawskich (Leszno - Wiersze - Truskaw - 19,5 km - znaki żółte)


Szlak wiedzie przez miejscowości i miejsca związane z polskimi powstaniami narodowymi i partyzantką. Jest jedną z najpopularniejszych jednodniowych tras warszawiaków. Zmienny krajobraz, wysokie wydmy, lasy o różnorodnym charakterze. Szlak interesujący o każdej porze roku, najładniejszy jesienią i śnieżną zimą. Dla turystów pieszych, przy ośnieżeniu także dla narciarzy na nartach śladowych. Dla rowerzystów tylko na odcinku do Wierszy.      

 

 • Szlak im. Aleksandra Janowskiego (Leoncin - Stara Dąbrowa - Leszno ok. 21 km - znaki żółte)

 

Jest to szlak o znaczeniu ponadregionalnym, jeden z najbardziej reprezentatywnych dla Kampinoskiego Parku Narodowego. Trasa ta jest szczególnie interesująca, dlatego, że szlak przebiega południkowo przez wszystkie strefy puszczańskie: taras zalewowy, pasy wydmowe, bagienne i taras wysoki. Daje to możliwość ujrzenia w czasie jednej wędrówki wszystkich typów krajobrazu Kampinoskiego Parku Narodowego. Turyści znajdą tu niemal wszystko, co godne uwagi w Puszczy pod względem przyrodniczym. Przy szlaku znajduje się aż pięć obszarów ochrony ścisłej: "Czarna Woda" z lasami łęgowymi i dąbrową świetlistą, "Rybitew" z lasami mieszanymi i grądami, "Wilków" ze starodrzewami sosnowymi, "Biel" z torfowiskami niskimi i przejściowymi, "Żurawiowe" z bagiennymi olsami i łanami zawilców na grądach. Można tu spotkać łosia lub dzika, kunę leśną, czarnego bociana i królewskiego żurawia. Jest to trasa interesująca o każdej porze roku, przydatna szczególnie dla pieszych. Da się nią przejechać zwykłym rowerem turystycznym (chociaż będą fragmenty nieco uciążliwe). Przy dobrym śniegu warto tędy wędrować na nartach biegowych. W Starej Dąbrowie, zwłaszcza poza sezonem wakacyjnym, można zanocować i zjeść obiad w budynku harcerskiej Chorągwianej Szkoły Instruktorów (koniecznie po uprzedniej rezerwacji telefonicznej: (0-22) 621 65 14). Choć trasa ma około 20 km długości, w praktyce może okazać się dłuższa, ze względu na bardzo ciekawe wypady boczne w obszarach ochrony ścisłej.

 

 • Szlak im. Zygmunta Padlewskiego (Kampinos - Nowe Polesie - 16,3 km - znaki żółte)

 

Szlak nosi imię Zygmunta Padlewskiego (1835-1863), który był jednym z przywódców powstania styczniowego, organizatora i dowódcy oddziałów na zachodnim Mazowszu, który przez jakiś czas miał siedzibę w dworku w Kampinosie. Trasa wiedzie przez Puszczę Kampinoską z południa na północ, niemal cały czas lasem. Na trasie ośrodek dydaktyczno-muzealny KPN w Granicy, miejsca związane z walkami w 1939 r., zabytkowy dąb i obszary ochrony ścisłej w Granicy i pod Krzywą Górą. Trasa na każdą porę roku dla pieszych i kolarzy. Dla narciarzy mniej atrakcyjna, gdyż pozbawiona urozmaicających wzniesień.

 

 • Pozostałe szlaki - łącznikowe i przechadzkowe:

 

 • Szlak im. Stefana Żeromskiego: Wólka Węglowa - ur. Na Miny - 7,3 km, znaki  żółte
 • Podwarszawski Szlak Pamięci: Laski - Wólka Węglowa - 11,7 km, znaki czarne  
 • Szlak Przechadzkowy: Izabelin-Wólka Węglowa " 7,3 km, znaki czerwone
 • Szlak im. Antoniego Trębackiego: wieś Palmiry - Mogilny Mostek " 2,6 km, znaki żółte
 • Szlak im. Kazimierza W. Wójcickiego: Truskaw- wieś Palmiry - 11,5 km - znaki czarne
 • Palmirski Szlak Łącznikowy: Cmentarz Palmiry - Truskaw - 3,5 km - znaki niebieskie 
 • Szlak Borowy: Nowiny - Krzywa Góra - 4 km - znaki żółte   
 • Brochowski Szlak Łącznikowy: Brochów - Borowa Góra - 8,3 km, znaki niebieskie
Reklama

Szukaj w Informatorze

Szukaj:Powiat
Wybierz kategorię
Punkty Informacji Turystycznej
logo_zakochaj_sie_w_warszawie

Notice: Trying to get property of non-object in /modules/mod_gk_weather/helper.php on line 219

Notice: Trying to get property of non-object in /modules/mod_gk_weather/helper.php on line 219

Notice: Trying to get property of non-object in /modules/mod_gk_weather/helper.php on line 220

Notice: Trying to get property of non-object in /modules/mod_gk_weather/helper.php on line 220
An error occured during parsing XML data. Please try again.
Reklama

Program Regionalny NARODOWA STRATEGIA SPÓJNOŚCI Województwo Mazowieckie UE Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dla rozwoju Mazowsza.
Strona bierze udział w projekcie „Kreowanie wizerunku turystycznej marki Mazowsze” współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

?