Mazowsze - portal turystyczny
Dostosuj
Zaloguj się Kontakt
ru

mazowsze.mrot.pl

Błąd
  • XML Parsing Error at 2:11. Error 4: not well-formed (invalid token)
Jesteś tutaj: Strona główna » Turystyka weekendowa » Pozwiedzać » Zamki, pałace i dwory » Pałac w Sterdyni
sobota, 20 grudnia 2014
piątek, 22 lipca 2011 11:10

Pałac w Sterdyni

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Sterdyń, nieduża osada położona na Wysoczyźnie Siedleckiej nad Buczynką, lewym dopływem Bugu, przez długie lata powojenne skrywała prawdziwy skarb. Pierwsze próby odbudowy pałacu podjął Związek Kompozytorów Polskich i Stowarzyszenie Animatorów Kultury. W 1996 r., dzięki staraniu osób skupionych wokół Jana Pacewicza, podjęto dzieło gruntownej odbudowy dawnego pałacu Ossolińskich. Dziś odrestaurowany pałac przypomina czasy świetności Sterdyni – czasy, gdy był w posiadaniu jednego z najmożniejszych rodów magnackich Rzeczypospolitej w XVII wieku.


Historia
Najwcześniejsza wiadomość o Sterdyni pochodzi z 1446 r. Pierwszym, odnotowanym w źródłach, właścicielem Sterdyni był Piotr Kiszka herbu Dąbrowa.
Po nim Sterdyń odziedziczył syn Mikołaj. W 1580 r. należało też do niego m.in. miasto Ciechanowiec. Dobra sterdyńskie pozostawały w rękach Kiszków do 1622 r. W połowie XVII wieku przejęli je Ossolińscy.

 

W 1673 r. Zbigniew Ossoliński darował majątek swemu synowi Jerzemu, chorążemu nurskiemu. Rządy Jerzego trwały 15 lat i stanowiły okres stabilizacji w Sterdyni. Wówczas to pałac został gruntownie przebudowany, uzyskując obecny kształt.
Ostatni z Ossolińskich na Sterdyni, Stanisław, ukończył budowę kościoła i doprowadził do ostatecznego ukształtowania przestrzennego rezydencji sterdyńskiej oraz przebudowy pałacu w duchu klasycystycznym. W 1809 r. jego córka Emilia poślubiła Józefa Wawrzyńca Krasińskiego herbu Ślepowron. Do osób bywających w domu Krasińskich zaliczał się znany i ceniony architekt Jakub Kubicki. Jemu to właśnie zlecił Ossoliński przebudowę sterdyńskiego pałacu. W 1847 r. po śmierci Józefa Wawrzyńca Krasińskiego wyłączną właścicielką Sterdyni stała się Paulina z Krasińskich, żona Ludwika Górskiego herbu Bożawola.

 

Ludwik Górski był człowiekiem bardzo pracowitym i okazał się znakomitym gospodarzem. W okresie jego rządów dobra sterdyńskie zostały doprowadzone do rozkwitu. Ok. 1850 r. został na nowo urządzony park w stylu angielskim, otaczający pałac. Do czasów reformy rolnej zespół pałacowo-parkowy pozostawał w rękach Krasińskich.
W latach powojennych w pałacu mieściło się gimnazjum, a przez krótki okres także Izba Porodowa. Wielu mieszkańców Sterdyni jako swe miejsce urodzenia podaje więc pałac.
Pałac Ossolińskich położony jest w starorzeczu Bugu. Odrestaurowane budynki i przyległy do nich park w stylu angielskim oraz stawy rybne budzą zachwyt przybyłych tu gości. Dopełnieniem całości są wnętrza, w których zachowano klimat z przeszłości. Z wielkim pietyzmem odtworzono XVIII-wieczne polichromie w salach reprezentacyjnych. A tak mało brakowało, żeby pałac obrócił się w ruinę... Na szczęście stało się inaczej.

 

Dziś można podziwiać sale seminaryjne i bankietowe, salon klubowy oraz niepowtarzalny klimat restauracji, w której zachowano stare dębowe kredensy. Wzrok przyciągają polichromie na ścianach. W sklepionych podziemiach pałacu znajduje się zaciszna Miodopitnia, z której wydostają się zapachy przednich trunków. Można by rzec: miejsce mlekiem i miodem płynące.
Apartamenty i pokoje hotelowe (poza pałacowymi) znajdują się w przylegających do obiektu oficynach. W każdej z nich znajduje się przestronny salon z kominkiem. Podziemia oficyny lewej skrywają wnętrza stylowego pubu.

 

Warto również zaznaczyć, że nieopodal pałacu wyremontowano spichlerz z 37 pokojami. W piwnicach budynku znajduje się stylowa karczma z ogromnym paleniskiem. Cały spichlerz z ręcznie malowanymi witrażami i oryginalnymi drewnianymi belkami utrzymany jest w ludowym klimacie. W planach właścicieli jest również fitness klub i stadnina koni, która powstanie na terenie przyległym do pałacu.
Przez cały czas gospodarze pałacu starają się proponować gościom liczne atrakcje. Pobyt w tym miejscu poprawi nastrój – w czasie pracy, wypoczynku czy podczas imprez o charakterze konferencyjno-integracyjnym.

 

Zespół Pałacowy Ossolińskich Sterdyń Sp. z o.o.
ul. Kościelna 43, 08-320 Sterdyń
tel.: +48 (025) 781-09-50 lub 51
faks: +48 (025) 781-09-49
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Obiekt dysponuje 69 pokojami umieszczonymi w czterech budynkach. W głównym budynku pałacowym mieszczą się znakomicie odrestaurowane sale użytkowe z pięknymi stylowymi malowidłami (do wykorzystania konferencyjnego) oraz duża sala konferencyjna. Znajduje się tu również 8 pokoi hotelowych, w tym 4 apartamenty. W sklepionych podziemiach pałacu znajduje się Miodopitnia. Do pałacu przylegają dwie stylowe oficyny z 24 pokojami. Każda z nich ma salon z kominkiem, a w podziemiach prawej oficyny mieści się pub i sala bilardowa.
Na tyłach obiektu znajduje się Spichlerz, w którym jest 37 pokoi dwuosobowych, utrzymanych w klimacie ludowym, i karczma.


Pałac: 8 pokoi (w tym 4 apartamenty), sala konferencyjna, restauracja, Sala Purpurowa, Sala Empirowa, Sala Portretowa, Sala Teatralna, biblioteka, Sala Tarasowa, Sala Kominkowa, Miodopitnia.
Lewa oficyna: 13 pokoi, salonik z kominkiem.
Prawa oficyna: 11 pokoi (w tym 2 apartamenty), salonik z kominkiem, pub.
Spichlerz: 37 pokoi dwuosobowych (we wszystkich pokojach znajdują się 2 łóżka jednoosobowe),  2 pokoje czteroosobowe i łazienki z prysznicami. Pokoje są utrzymane w klimacie ludowym.


W głównym budynku pałacu znajduje się centrum konferencyjne. Zespół pałacowy dysponuje sześcioma stylowymi, mniejszymi salami konferencyjnymi, wyposażonymi we flipchart, ekran i rzutnik do folii, a także jedną dużą, zaciemnioną salą konferencyjną, również wyposażoną we flipchart, ekran (3 x 3 m) i rzutnik do folii, a także stałe łącze internetowe i nagłośnienie. Organizuje się tu wszelkie szkolenia dla pracowników firm, szczególnie z zakresu Adventure Team Building: integracja, motywacja, leadership, komunikacja, synergia, misja.

 

Pałac dysponuje zespołem profesjonalnych trenerów, psychologów oraz trenerów zajęć outdoor. W oparciu o unikalne tereny starorzecza Bugu i Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego organizuje wszelkiego typu imprezy plenerowe – od pikników z programem rekreacyjnym po sporty ekstremalne, rajdy offroad (samochody, quady, poduszkowce), gry scenariuszowe, zawody sportowe, rajdy przeprawowe, spływy.
Zespół Pałacowy Ossolińskich może się poszczycić znakomitą kuchnią, która zaspokoi najbardziej wybredne podniebienia. Pałac słynie z kuchni typowo polskiej i staropolskiej, aczkolwiek pracujący tutaj wysokiej klasy kucharze są w stanie spełnić najbardziej wyszukane gusta klientów. Specjalnością restauracji pałacowej są potrawy z dziczyzny, ryb i runa leśnego.

Poprawiane: piątek, 30 września 2011 11:29
Reklama

Szukaj w Informatorze

Szukaj:Powiat
Wybierz kategorię
Punkty Informacji Turystycznej
logo_zakochaj_sie_w_warszawie

Notice: Trying to get property of non-object in /modules/mod_gk_weather/helper.php on line 219

Notice: Trying to get property of non-object in /modules/mod_gk_weather/helper.php on line 219

Notice: Trying to get property of non-object in /modules/mod_gk_weather/helper.php on line 220

Notice: Trying to get property of non-object in /modules/mod_gk_weather/helper.php on line 220
An error occured during parsing XML data. Please try again.
Reklama

Program Regionalny NARODOWA STRATEGIA SPÓJNOŚCI Województwo Mazowieckie UE Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Dla rozwoju Mazowsza.
Strona bierze udział w projekcie „Kreowanie wizerunku turystycznej marki Mazowsze” współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

?