TURYSTYKA ZDROWOTNA W TRENDZIE WZROSTU

mrot-zdrowie-spa-essential-oil-3816410-pixabayŚwiatowa Organizacja Turystyki (UNWTO) wraz z Europejską Komisją Turystyki (ETC) opublikowała raport na temat turystyki zdrowotnej. Jest to próba ustalenia spójnej koncepcji turystyki zdrowotnej i określenia motywacji podróżnych poszukujących usług związanych ze zdrowiem.


Według UNWTO, usługi prozdrowotne, wellness i turystyka medyczna rosną w ostatnich latach w postępie geometrycznym, stając się coraz bardziej istotne w wielu miejscach. Turystyka zdrowotna jest powstającym, globalnym, złożonym i szybko zmieniającym się segmentem, który musi być lepiej rozumiany przez ośrodki turystyczne pragnące wykorzystać możliwości i lepiej radzić sobie z wyzwaniami.

"Exploring Health Tourism" proponuje kompleksową taksonomię o spójnej terminologii w celu zdefiniowania i opisania skomplikowanego systemu podróżowania w celach zdrowotnych oraz dostarcza praktyczny zestaw narzędzi dla Narodowych Organizacji Turystycznych i Organizacji DMO, które chcą rozwijać turystykę zdrowotną.

Zgodnie z definicją zawartą w raporcie, turystyka zdrowotna obejmuje te rodzaje turystyki, które jako podstawową motywację mają wkład w zdrowie fizyczne, psychiczne i/lub duchowe poprzez działania medyczne i oparte na zdrowiu. W pojęciu turystyki zdrowotnej zawierają się także: turystyka wellness i turystyka medyczna. Turystyka wellness jest rodzajem działalności turystycznej, której celem jest poprawa i zrównoważenie wszystkich aspektów życia ludzkiego, w tym fizyczny, psychiczny, emocjonalny, zawodowy, intelektualny i duchowy. Podstawową motywacją dla turysty wellness jest zaangażowanie się w profilaktyczne, proaktywne działania, takie jak fitness, zdrowe odżywianie, relaks, odpoczynek, zabiegi rozpieszczające i lecznicze.

Turystyka medyczna jest rodzajem działalności turystycznej, w ramach której wykorzystuje się zasoby medyczne i usługi lecznicze (zarówno inwazyjne jak i nieinwazyjne). Może to obejmować diagnozę,leczenie, profilaktykę i rehabilitację.

Raport rzuca światło na czynniki kształtujące turystykę zdrowotną, takie jak rozwój technologiczny, zdrowie osobiste, ochrona danych i urbanizacja. W raporcie analizuje się również rynek, popyt i podaż w turystyce zdrowotnej oraz podaje przykłady zarządzania marketingowego.

Podsumowanie raportu można pobrać tutaj: Raport-Exploring-Health-Tourism.pdf


mrot-zdrowie-spa-essential-oil-3816410-pixabay

Zdjecie: Pixabay

Źródło: Tur-Info.pl